ITADOKT Klub június 12.
ITADOKT klubJúnius 12-én, pénteken 16:00 óra
ELTE BTK Olasz Tanszék
1088 Budapest, Múzeum krt. 4/c
KÖNYVBEMUTATÓ
L’eredità classica nella cultura italiana e ungherese del
Novecento dalle avanguardie al postmoderno
Testi e relazioni del XII Convegno italo-ungherese promosso e organizzato dall’Accademia Ungherese delle Scienze e dall’Accademia Nazionale dei Lincei con la collaborazione dell’Università di Roma, La Sapienza, l’Università Eötvös Loránd di Budapest e dell’Istituto Italiano di Cultura in
Budapest
29 - 31 maggio 2013
A cura di Péter Sárközy
Casa Editrice La Sapienza, Roma, 2015
A kötetet Klaniczay Júlia, Sárközy Péter és Szkárosi Endre mutatják be.
A Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutató Központja és az Accademia Nazionale dei Lincei tudományos együttműködése keretében 2013. május 29-31. között rendezte meg XII. magyar-olasz művelődéstörténeti konferenciáját. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával, a Római La Sapienza és a Budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem közreműködésével szervezett konferencián mintegy negyven olasz és magyar kutató vitatta meg A klasszikus örökség XX. századi magyar és olasz kultúrában való továbbélésének kérdéseit.
A tudományos tanácskozás az 1969-ben aláírt, az MTA-Cini Alapítvány és a Lincei Akadémia között megkötött tudományos együttműködés keretében folyó kutatások utolsó, záró rendezvénye volt. A több mint negyven éve folyó kutatómunka alatt három-négyévente rendezett konferenciák és olasz nyelven megjelentetett tanulmánykötetek sorában a tíz évszázados magyar-olasz kapcsolatok történetét dolgozták fel a résztvevők, míg az utolsó három konferencián a klasszikus örökség magyar és olasz kultúrában elfoglalt helyéről tartottak előadásokat, illetve folytattak eszmecserét a magyar és olasz kutatók. A Vittore Branca és Klaniczay Tibor professzorok által elkezdett konferencia-sorozat igazi célja kezdettől fogva az volt, hogy a konferenciák három napos vitái során és azt követően is valódi eszmecsere, tudományos kapcsolat alakuljon ki a konferencián résztvevő magyar és olasz kollégák között.
Ezúttal is így történt: a konferencia megszervezésére az MTA BTK Irodalomtudományi Intézete kapott megbízást (tudományos felelős: Szörényi László professzor), szorosan együttműködve az ELTE BTK Olasz Tanszékével (Szkárosi Endre egyetemi tanárral). Az olasz delegáció összeállítását az Accademia dei Lincei részéről Sante Graciotti professzor, az eddigi összes konferencia olasz szervezője, a La Sapienza Tudományegyetem részéről Francesca Bernardini professzor, az olasz és az idegen nyelvek és irodalmak tanszékcsoport igazgatója, a XX. századi olasz irodalom professzora egyeztette, Sárközy Péter római magyar tanszékvezető javaslatai alapján, aki egyúttal a két fél között tudományos kapcsolatot is biztosította – immár 40 éve.
A konferencia kihelyezett ülést tartott 2013. május 31-én délelőtt, amikor is a résztvevők előbb látogatást tettek az Artpool Művészetkutató Központban és Archívumban (Liszt Ferenc tér 10), majd az Artpoolhoz tartozó P 60 terében Tomaso Kemény és Szkárosi Endre előadásait követően az ELTE Olasz Tanszék Doktori Iskolájának, illetve az Itadokt Műhelynek a tagjai, Balázs Kata, Dobó Gábor, Nahóczky Judit és Szirmai Anna tartottak kis-előadásokat a 20. századi olasz művészet különböző jelenségeiről.