Claudio Abbado születésnapja
Claudio Abbado, a Bolognában élő és alkotó, világhírű karmester június 26-án töltötte be 78. életévét. Slama Györgyné Börcsök Gizella születésnapi köszöntője.Amikor legutóbbi bolognai utamat terveztem, nem reméltem, hogy a kultúra és zene városa ilyen különleges meglepetéseket tartogat a számomra.
Ugyan a június elsejei, Claudio Abbado vezette Mozart Zenekar koncertjét már nem hallgathattam meg az Auditorium Manzoniban (mert a repülőgépem nem várta volna meg a ráadásszámot), mégis különleges élményben volt részem Bolognában.
Egy kedves ismerősöm hívta fel a figyelmemet az egyik, frissen felújított reneszánsz palotában kialakított új kiállítási központra. Az óváros szívében található Palazzo Fava – Palazzo delle Esposizioni ez év elején nyitotta meg kapuit és – több mint 2600 négyzetméternyi területen – kiállítótermeit a nagyközönség számára[1]. Filippo Fava megbízásából (1584) a Carracci festő család legjelentősebb freskói díszítik a piano nobile egyes termeit. A XVI-XVII. századi falfestmények környezetében kiválóan megférnek kortárs műalkotások is.[2] Az igazi meglepetéssel azonban a második emeleten találkoztam: az Európa kulturális fővárosa címmel 2000-ben kitüntetett város új kulturális projektjét tárta a nyilvánosság elé. Az 1800 férőhelyes új koncertterem, Auditorium delle Arti tervét – Claudio Abbado ötlete alapján – Renzo Piano, nemzetközileg elismert genovai építész és Alessandro Traldi építészirodája készítették. A projektet előzőleg áprilisban mutatta be a tervező a megrendelő, Fondazione Cassa di Risparmio in Bologna (CARISBO) számára.
Az sem véletlen, hogy a projektötlet a „Zene városa” UNESCO címet[3] elnyert várost adoptáló világhírű karmester fejében született meg. A kiállításon nemcsak a projekt tervrajzaival és makettjével ismerkedhettem meg, hanem az első egyeztető megbeszélésről készült fotót is megtekinthettem, melyen természetesen maga Abbado Mester is látható.
A város új kulturális negyedének („Manifatture delle Arti”) súlypontjába tervezett Művészetek Auditóriuma alakját is – egy „stradivarit” épületté átformálva – a zeneigazgató úr sugallta. A nyolcoldalú, szabálytalan alakú „hangszer” burkolata – kívül-belül – teljes mértékben fából készül, utalva az ötletadó modellre. A japán Nagata Acoustics a világon elérhető legmodernebb akusztikai minőséget a koncertterem különleges kialakításával kívánja elérni oly módon, hogy a hallgatóság közel azonos - ideálisan 15-18 méter - távolságból élvezhesse, vizuálisan és akusztikailag egyaránt, a hangversenyt. A Mozart Zenekar karmestere és művészeti vezetője szerint Bologna városa az Auditorium delle Arti világelső akusztikai minőségével a zene igazi fővárosává válhat. Az 50 millió euró értékű projekt megvalósítása a következő évek anyagi forrásainak megszerzésén múlik.
Vajon mire lenne büszke az 1960-ban, a Teatro alla Scala-ban debütált Maestro, ha megkérdezhetném ma a születésnapján?
A milánói Scala (1968-1986), a Londoni Szimfonikusok (1979-1987), a bécsi Staatsoper (1986-1991), vagy a Berlini Filharmonikusok (1991-2002) művészeti igazgatói, illetve vezető karmesteri posztjára? A fiatalok támogatását mindig fontosnak tartotta. Vajon melyik, általa alapított zenekar áll a legközelebb a szívéhez: az 1978-ban létrehozott Európai Unió Ifjúsági Zenekara (European Community Youth Orchestra), vagy az 1981-ben útjára indított Európai Kamarazenekar (Chamber Orchestra of Europe), talán az 1986-ban életre hívott Gustav Mahler Ifjúsági Zenekar (Jugendorchester) és később a belőlük létrejött Mahler Kamarazenekar? 2004-ben megszületik a Mozart Zenekar, melynek művészeti és zeneigazgatója lesz, s ezzel új korszak kezdődik Bologna zenei életében. 2011-ben a városnak világhírt ígérő álma építészeti terv formájában testet ölt, s már csak a megvalósulását kell tudni kivárni. A számtalan díjat elnyert CD- és DVD-felvételei, a felsorolhatatlan hosszú listát kitevő kitüntetései, elismerései, díjai, címei[4] melyikére lenne a Mester a legbüszkébb? Minden bizonnyal lehetetlen vállalkozás lenne csak néhányat kiválasztani egy ilyen gazdag életút során összegyűjtött különleges és nagyszerű élményekből, eredményekből, sikerekből.
Kívánom, hogy a Mester 80. születésnapját – 2 év múlva – az Auditorium delle Arti avatókoncertjével ünnepelje Bologna és az egész nemzetközi zenei világ.
Boldog születésnapot, Maestro!
Budapest, 2011. június 26.
Slama Györgyné Börcsök Gizella
[1] GENIUS BONONIA. Musei nella cittá projekt 2003-ban, a Fondazione Cassa di Risparmio in Bologna anyagi támogatásával indul útjára. A kezdeményezés kulturális, művészeti és múzeumi útvonalakat kínál a történelmi városközpontban felújított és a közönség számára megnyitott palotákban. A Fava palotát az alapítvány megvásárolta, felújította, s az ünnepélyes megnyitóra 2011. január 28-án. került sor.
[2] A Carisbo Modern és Kortárs Művészeti gyűjteményei (Collezioni di Arte Moderna e Contemporanea della Fondazione Carisbo)
[3] Bologna Olaszországban elsőként, Európában másodikként nyerte el a kitüntető címet: „Città creativa della musica”. Az UNESCO által támogatott „kreatív városok” hálózatának tagjai – a zene területén Bologna, Sevilla, Glasgow és Gent – polgármesterei 2008. november 20-án együttműködési megállapodást, a Kreatív Városok Chartáját írták alá Bolognában, melynek célja a kulturális ipar és kreativitás támogatása a helyi gazdaság és az egymás közötti együttműködés keretében.
[4] Közöttük a Bologna díszpolgára cím is.