magyar   italiano

Beszámoló a krakkói "L’Italia e la cultura europea" konferenciáról

Kalandozások lengyel-földön,

avagy

a krakkói Jagelló Egyetem Olasz Tanszéke 40. évfordulója alkalmából rendezett, Olaszország és az európai kultúra (L’Italia e la cultura europea) című konferencián való részvételünkről, illetve Krakkó városában tett felfedezéseinkről

 

Noha az olasz nyelv tanítása a jagellói egyetemen mintegy kétszáz éves múltra tekint vissza, az olasz tanszék mindössze negyven éve létezik. Az 1973 januárjában alakult tanszék megalakításának ötlete Zygmunt Czerny professzor nevéhez fűződik, aki 1952-től 1960-ig az Újlatin Filológiai Tanszék vezetője volt. Az önálló olasz tanszék működése a ’70-es években pénz- és személyzethiány miatt ugyan lassan indult be, mostanra azonban már tekintélyes, mintegy 15 főnyi tanerőt mondhat magáénak, és az évek során sok illusztris vendég (köztük a magyar Fogarasi Miklós professzor) fordult meg az egyetemen.

A 40 éves évfordulót megünnepelendő, a krakkói Olasz Tanszék október 17-18-án egy magas színvonalú, az Olaszország és az európai kultúra címet viselő, kétnapos nemzetközi italianisztikai konferenciát szervezett, amelyre számos országból a legkülönfélébb témákkal érkeztek előadók. A magyarországi italianisztikát 15-en képviseltük, ebből tizen a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemről, hárman a Pázmány Péter Katolikus Egyetemről, ketten pedig a szegedi Tudományegyetemről érkeztek és tartottak előadást.

A meglehetősen zsúfolt programot lebonyolító konferencián (délelőtt-délután 3-3 szekció, illetve a második napon délelőtt-délután 6-6 szekció) helyet kapott csaknem minden téma, amely manapság a tágabb értelemben vett italianisztikában és az ehhez kapcsolódó nemzetközi kutatásokban érdeklődésre tarthat számot. Így a középponti témakörök ezek voltak: Európa és az olasz kultúra; Történelem; Kulturális, lexikográfiai és kontrasztív aspektusok az olasz nyelvészetben; Régi és kortárs olasz irodalom és kultúra; Költészet; A fordítás nyelvészeti vonatkozásai; Filozófia; Zene; Összehasonlító irodalom; Színház és film; Kulturális identitás; Az olasz mint idegen nyelv tanítása…

Számos előadó jött Olaszországból is, ami a krakkói egyetem kiterjedt nemzetközi kapcsolatait bizonyította: Paviá, Aquila, Milánó, Torinó, Róma, Padova, Nápoly, Perugia, Siena egyetemeiről és tudományos intézményeiből érkeztek az egyes témák jeles képviselői.

Külön említést érdemelnek a Jagelló Egyetem épületei, a konferencia helyszínei: a több mint hatszáz éves jagellói egyetemet 1364-ben alapította Nagy Kázmér (Kazimierz) lengyel király. A krakkói a prágai után a legrégibb egyetemi campusszal büszkélkedhet a Rajna folyótól keletre, és a második világháború sem tett kárt a csodálatos gótikus épületekben. A Jagelló Ulászló által 1400-ban újra felavatott egyetem, mely a lengyel király nevét viseli, ma is fontos helyet foglal el a tudományos életben. A Collegium Maius épülete adott otthont a konferencia több szekciójának: gyönyörű gótikus kerengője, impozáns termei (a Bobrzyńskiego, a Kazimierzowska és a Pod Belkami) adtak tudományos és egyben esztétikus keretet a színvonalas előadásoknak.



Az események során az utolsó helyszín a krakkói Filharmonikai Színház volt, ahol a krakkói Olasz Kultúrintézet szervezésében csodás Verdi-koncertet hallgathattak végig a konferencia résztvevői a milánói Scala kamarazenészeinek tolmácsolásában. A színház fogadótermében került sor a koncert után az ünnepélyes zárófogadásra, ahol a résztvevők az eseménytől és egymástól is búcsút vehettek – remélhetőleg nem hosszú időre.



Krakkó városa is sok gyönyörű látnivalót kínált, az idő rövidsége miatt azonban nem nézhettünk meg mindent. Ám esztétikai érzékünk így is gyönyörködhetett Krakkó történelmi belvárosa, a látványos piactér – a világ legmagasabb gótikus oltárát rejtő, csodaszép Mária-templommal és a Posztóházzal -, vagy a Wawel-magaslaton álló gyönyörű királyi palota és a világon az egyik legnagyobb királyi temetkezési helyül szolgáló katedrális látványában. A várban tekinthető meg a Czartoryski Múzeum restaurálása miatt ideiglenesen áthelyezett világhírű kép, Leonardo da Vinci „Hermelines hölgy“ című festménye is. A szerencsésebbek eljuthattak Kazimierz-be, Krakkó zsidó városrészébe is, amely ugyancsak sok szép és érdekes látnivalót kínál. Többek között számos zsinagógát: például a Régi-Zsinagógát, amely az egyik legnagyobb gótikus-reneszánsz építmény, és amelyben ma a krakkói zsidóság kultúrájának és történetének múzeuma található, illetve nem messze a gettótól működött Oscar Schindler híres Press- und Emaillierwerk nevű gyára, ahol a szudétanémet gyáros több mint ezer zsidó munkás életét mentette meg a holokauszt során. A gyár ma múzeumként üzemel.





Akinek volt ideje, ellátogatott a wieliczkai sóbányába, mely az egyik legrégibb a világon. A kilencszintes sóbánya – amelyben több kápolna is működik - különlegessége abban rejlik, hogy a sókristályok különböző érdekes formákat vesznek fel.

Az erős idegrendszerűek felkeresték a Krakkótól mintegy 60 km-re fekvő, a nácik által 1940-ben létrehozott auschwitz-birkenaui megsemmisítő és koncentrációs tábort is, amely a legnagyobbnak és a leghírhedtebbnek számított és számít a mai napig is. Ma múzeum működik mindkét helyen - Auschwitzban is, mely a nácik adminisztrációs központja volt, illetve Birkenauban is, amely megsemmisítő táborként működött -, hogy méltó emléket állítson az itt elveszett, mintegy 1,1-1,6 milliónyi ártatlan áldozatnak. Olasz nyelvű idegenvezetést kaptunk mindkét helyen, így még jobban bepillanthattunk a történelem egyik leggyötrelmesebb, legiszonyatosabb és leggyászosabb időszakába.

 





Papp Eszter



A konferencia programja (pdf)


Beszámoló az olaszissimo blogon

További képek:


Itadokt galéria



Kelemen Ágnes képei (Google Plus)

Papp Eszter
képei (Google Plus)

Dombi Anikó képei (Google Plus)


Hírek

19.4.24 Presentazione del sito web Giorgio Pressburger

Életének 81. évében elhunyt Kelemen János filozófus, italianista, a Dante kutatás nemzetközileg ismert szakértője, az MTA rendes tagja, akit kollégái és barátai legtöbbször Jimmy-nek szólítottak.

Kelemen János (Jimmy) 80. születésnapját ünnepeljük!

Kelemen János, Jimmy, 80. születésnapját június 7-én, szerdán ünnepeljük. Hely: Magvető Café, Dohány u. 13. Időpont: 2023 június 7. 18.00.-20.00.

MDT 2023. áprilisi ülése

Az MDT következő ülése 2023 április 21-én, pénteken, az Ókortudományi Társaság 17.00-tól kezdődő felolvasó déluránján lesz, melynek helyszíne: ELTE BTK "A" épület, Kari Tanácsterem. Előadó: Draskóczy Eszter, előadásának címe: A látomás mint irodalmi műfaj: ...

MDT 2023. márciusi ülése

A Magyar Dantisztikai Társaság következő ülését 2023 március 31-én, pénteken, 15.30-tól, a szokott helyen (ELTE Olasz Tanszék, Kardos Tibor terem) tartja. Előadó: Franco Ricordi Előadásának címe: La Commedia di Dante in una nuova interpretazione poetica, filosofica e teatrale ...

"A költészet 360 fokos létező" Szkárosi Endre költőre és italianistára emlékezünk 2023. március 22-én 18:00 órakor az Olasz Kultúrintézetben.

Az MDT következő ülésének időpontja: 2023. március 10.

Az MDT következő ülésének időpontja: 2023. március 10. Armando Nuzzo előadását hallgathatjuk meg.

Az MDT következő ülésének időpontja 2022. október 28. helyett NOVEMBER 4!!

Az MDT soron következő ülésén Csantavéri Júlia "Szerepek és színek. Egy színházi és egy televíziós. Pokol-adaptáció a Kádár-korból" c. előadását hallgathatjuk meg.

A Magyar Dantisztikai Társaság 2022 júniusi ülése

Király Erzsébet "«Itália bennük van». Művészi önértelmezések és Dante-kultusz a XIX-XX. század fordulóján" c. előadását hallgathatjuk meg a Magyar Dantisztikai Társaság következő ülésén.

A Magyar Dantisztikai Társaság 2022 májusi ülése

A Magyar Dantisztikai Társaság 2022 májusi ülésén Mátyus Norbert előadását hallgathatjuk meg a Pokol I. énekének allegórikus olvasatairól.
Főoldal   |  Rólunk   |  Hírek   |  Konferencia   |  Klub   |  Írások, tanulmányok   |  Galéria   |  Kapcsolat   |  Beszámolók
ELTE Olasz Tanszék, 1088 Budapest, Múzeum krt. 4/c. | Telefon., fax: +36 1 411 6563. | E-mail: info@itadokt.hu
Logo by Kovács Borbála Designed by Avalanche and coded by Netcube
Copyright © ITADOKT 2010. Minden jog fenntartva.