Avantgárd szabadegyetemi kurzus 4.előadás
Az ELTE BTK avantgárd szabadegyetemi kurzusa március 29-én drMáriáss Béla (Tudósok) A művészet mint politikai, kommunikációs és diverzáns eszköz a közösségi média korában című előadásával folytatódott. Az előadó - akit művészként is kritikai hangvétel jellemez - a mai magyar társadalom művészetének szerepét helyezte kritikai gondolkodásának középpontjába, néhány személyes élményével gazdagítva a korképet.
Az előadás elején megtudhattuk miként fonódik egybe a művészet és a politika hazánkban:
ennek az elválaszthatatlan összefonódásnak lehetünk tanúi a különböző művészeti díjak odaítélésekor, a művészeti kijelentéseket azonnal politikai színezettel felruházó értelmezések esetében, vagy akár a művészet támogatásának - különösen a kritikus, lázadó művészet támogatásának – tendenciaszerű csökkenése idején.
Az előadó kitért az internet és a művészet különös kapcsolatának vizsgálatára is. Véleménye szerint az internet demokratizálja a művészet megjelenési formáit, ugyanakkor szórakoztatássá degradálja a művészetet, gyakran kisajátítva annak alkotásait, semmibe véve az alkotók szerzői jogait, szándékait. Ez utóbbira drMáriáss Béla személyes élményeinek megosztásával, alkotásainak sorsával mutatott rá.
Az előadás végén megcsodálhattuk az író-zenész-előadó-művész „modern korok szentjeit” ábrázoló képeit, melyeken a XX-XXI. századi magyar politikai élet híres alakjait vitte vászonra különféle nagy festők stílusában (Van Gogh-tól Warhol-ig). Ezen kiállítás megszervezésének nehézsége - a kiállító galériák vagy a kiállításokon felszólalók (politikai prekoncepciókkal teli) félelmei miatt - önmagában is jól mutatja a mai magyar (kritikus) művészet egészségesnek nem mondható helyzetét.