Avantgárd szabadegyetemi kurzus 3. előadás
Az ELTE BTK avantgárd szabadegyetemi kurzusán március 22-én Sőrés Zsolt (MTA Irodalomtudományi Intézet) tartott előadást Andy Warhol Silver Factoryje - az Ideiglenes Autonóm Terület egyik lehetséges modellje címmel. Az előadó Andy Warhol New York-i Stúdiójának - a The Factory (1962-1968) - világába kalauzolt el bennünket, és megismertette velünk annak kiemelkedő személyiségeit, fontosabb alkotásait. De betekintést nyerhettünk Warhol – kevéssé ismert s olykor megbotránkoztató - filmes életművébe is.
Az Ezüst Gyár egy olyan Ideiglenes Autonóm Terület volt a hatvanas évek Amerikájában, amely – a Hakim Bej The Temporary Autonomous Zone c. könyvében (1985) leírtakhoz hasonlóan - teljesen kívül állt az akkori társadalmi és kulturális konvenciók határain. Itt, az Andy Warhol vezetése alatt formálódó közösség az élet legkülönbözőbb területeiről származó embereket gyűjtötte egybe: az egyes szubkultúrák képviselőitől kezdve (drogosok, pornósztárok, homoszexuálisok vagy a transzvesztita Candy Darling) egészen a kiváló művészekig bezárólag (költők, zenészek, filmesek: Gerard Malanga, Bob Dylan, Jonas Mekas, Nico, Paul Morrissey, Joe Dallesandro, stb.).
A Warhol Szupersztárok által közösen létrehozott Silver Factory-jelenség egy olyan forradalmi, közösségi művészetet képviselt, amelyre a kísérletezés, illetve a konvenciók és a tabuk áthágása volt jellemző.
Az előadást több, kevéssé ismert és ritkán látható Warhol-filmrészlet tette emlékezetessé: a Trash, a Screen tests és az Empire c. filmekből láthattunk jellegzetes képsorokat, amelyeknek köszönhetően kiteljesedett előttünk a nagyon is gondos és konceptualista művész képe.
A jövő héten, március 29-én csütörtökön 6 órakor DrMáriáss Béla tart előadást, „A művészet mint politikai, kommunkiációs és diverzáns eszköz a közösségi média korában” címmel.